Plac Zabaw dla Dzieci PDF Drukuj Email

Na nasze dzieci wydajemy dużo i chętnie. Wiele pomysłów na własną działalność związanych jest właśnie z zarabianiem na produktach i usługach dla dzieci. Zjeżdżalnie, kładki, zamek do skakania, różnego rodzaju siatki, basen, w którym można utonąć w tysiącach kolorowych piłeczek, kilka pięter różnych przeszkód, sale urodzinowe - tak wygląda raj dla dzieci oraz pomysł na całkiem ciekawy i dochodowy biznes. Jednak całoroczny, kryty plac zabaw dla dzieci wymaga dość sporych nakładów inwestycyjnych. Urządzenie niewielkiej, stumetrowej sali zabaw to koszt rzędu 100 tys. zł netto. W wydatkach uwzględniona jest cena konstrukcji, dodatkowych zabawek, budowy i wyposażenia barku oraz przygotowania toalety. Uruchomienie zamkniętego placu zabaw nie wymaga uzyskiwania specjalnych zezwoleń, niezbędna będzie tylko wizyta straży pożarnej i sanepidu. Ważne jest, by zakupiony sprzęt i zabawki posiadały odpowiednie atesty i certyfikaty. Trzeba także ubezpieczyć firmę od odpowiedzialności cywilnej.


Po pierwsze należy znaleźć lokal o stosunkowo dużej powierzchni, w dobrym miejscu ? dobra lokalizacja to przede wszystkim centra handlowe oraz obszary o dużym natężeniu przepływu ludności. Należy zaopatrzyć swój punkt w atrakcyjne, bezpieczne i atestowane urządzenia do zabawy. Dobór urządzeń uzależniony jest od wielkości sali, dlatego niezbędne wyposażenie najczęściej jest robione na zamówienie. Sprzęt powinien być taki, żeby zainteresować dzieci. Nie powinny to być zabawy zbyt łatwe ani zbyt trudne. Tak, żeby nie nudziły się 5,6-ciolatki, ale żeby też mogły z tego wyposażenia korzystać trzylatki. Największą atrakcję przeważnie stanowią zjeżdżalnie, ruchome kładki, a także dmuchany zamek do skakania. Popularnością cieszyć się będą też wiszące i leżące wałki z gąbki, wystające z podłogi i sufitu zęby z gąbki, kratownice sznurowe do wspinaczki. Dla najmłodszych zaś zaproponować można suchy basenik z kolorowymi piłeczkami z małą zjeżdżalnią. Im większa powierzchnia tym lepiej. Można wtedy zorganizować miejsce, w którym mogą też przebywać dorośli. Wówczas powstaje rodzinne centrum zabaw. W czasie, gdy dzieci szaleją opiekunowie mogą wypić kawę lub poczytać dostępne gazety. Do oferty placu zabaw można dodać ofertę organizacji przyjęć urodzinowych lub lekcje języka angielskiego.


Ważnym elementem dobrego placu zabaw jest odpowiedni personel, którego zadaniem jest pilnowanie dzieci oraz obserwacja otoczenia. Trzeba pamiętać, że dzieci na placu zachowują się inaczej niż w przedszkolu. Podczas jednorazowej wizyty nie można realizować programu dydaktycznego, a dziecku wydaje się, że może sobie pozwolić na wszystko. Opiekunka musi więc wytłumaczyć młodemu człowiekowi, że tu trzeba być grzecznym, kulturalnym i nie wolno przeklinać ani zabierać zabawek innym dzieciom. Powinna to zrobić w taki sposób, żeby dziecko chciało tu wrócić. Doświadczenie w kontaktach z rodzicami to kolejna pożądana cecha opiekuna na placu. Rodzice są nieprzewidywalni i nierzadko konfliktowi.
Początki krytych bawialni bywają zazwyczaj ciężkie. Początkowa frekwencja dzieci może być niska, co będzie oznaczało, że plac nie zarabia na siebie. Na rozkręcenie biznesu na pewno należy poczekać kilka miesięcy. Najpierw oczywiście musi zwrócić się poczyniona inwestycja, ale jest to dobry biznes dla osób, które lubią dzieci, łatwo nawiązują z nimi kontakt i potrafią dobrze  organizować sobie pracę.